Dela nyhet
Coskuns tankar inför dagens match: "Vi gör många bra saker"
21 apr 2024 0 kommentarer

Hammarby TFF kommer till Stadshagen idag och huvudtränare Baran Coskun hoppas få se ännu en gedigen prestation - som denna gång leder till tre poäng.
***
Matchdags!
Karlbergs BK - Hammarby TFF
Söndag 21 april kl 16:00, Stadshagens IP
Köp biljetter till söndagens match via den här länken!
***
KB kommer till spel i omgång fyra med tre starka prestationer bakom sig mot bra motstånd. Nu senast föll laget med flaggan i topp mot FC Stockholm (1-2) men mot HTFF hoppas coach Coskun att laget kan hålla ihop hela vägen tills slutsignalen.
Derbyt är lagt till handlingarna men hur var känslan efter det snöpliga resultatet?
- Ännu än gång känner vi att vi är stolta över prestationen men besvikna över resultatet. Men nu är vi väl medvetna om vad som krävs i av oss i Ettan och dessa tidiga motgångar vi åkt på har stärkt gruppen. Vi är revanschsugna.
Hur vill du summerar starten på säsongen annars?
- Som jag nämnt tidigare så är vi överens om att vi gjort bra prestationer och med lite mer medvind så hade vi tagit fler poäng, för det har bokstavligen handlat om små detaljer som gjort att vi inte fått med oss fler poäng. Men vi har spelat mot två av favoriterna på bortaplan och förtjänat mer. Så det är ett kvitto på att vi gör bra saker här i KB.
Vad blir viktigast att tänka på för att slå HTFF?
- Viktigt att vi fortsätter att tro på vår spelide och följa vår gameplan, fortsätta att jobba hårt och visa lojalitet till varandra blir viktigt. Vi vet vad vi är bra på och är starka hemma, så det ska vi trycka på.
***
Matchdags!
Karlbergs BK - Hammarby TFF
Söndag 21 april kl 16:00, Stadshagens IP
Köp biljetter till söndagens match via den här länken!
Forza KB!
Kommentarer