Välkommen till P 2014 IB Gul

Vi är ett härligt gäng som tränar innebandy i Rålambshovsskolan på måndagar och Kristinebergsskolan på torsdagar.
Information om Schyssta Cupen för våra 2015- och 2016-lag
10 sep
Krav på registerutdrag för samtliga ledare
10 sep
Välkomna till KB-Dagen imorgon!
29 aug
ÅRETS SISTA FOTBOLLSCAMP!
22 sep
Det händer i KB vecka 38
19 sep
Triss i serieledningar - stor KB-dramatik i höst
15 sep
Vi är ett härligt gäng som tränar innebandy i Rålambshovsskolan på måndagar och Kristinebergsskolan på torsdagar.
21 sep, 21:32 0 kommentarer
Hej, nästa helg drar seriespelet igång och det börjar märkas att spelarna, och ledarna, är taggade på match.
10 sep, 19:20 0 kommentarer
Hej,
det är kul att se att innebandyklubben växer vilket innebär att det är fler lag som behöver halltider. Vi kommer att ha ett lag som tränar innan oss på torsdagar, varför vi flyttar fram vår tid 15 minuter.
13 aug, 20:38 0 kommentarer
Hej, hoppas ni haft en fin sommar mellan regnskurarna. Här kommer en uppdatering om innebandyträning/match för höstterminen.
Till att börja med har vi bytt namn från Kristineberg torsdagar till M 2014 IB Gul. Bra att veta när serien drar igång. Mer info längre ner.
I höst har vi två träningstider per vecka, i två olika hallar:
Rålambshovsskolan måndagar 17-18
Kristinebergsskolan torsdagar 17-18
Träningen drar igång torsdagen den 14:e september i Kristinebergsskolan. Inom en vecka finns alla träningar inlagda i svenskalag-appen för anmälan.
I år blir det seriespel med en match i veckan per lag. Vi har anmält två lag så barnen ska få mycket matchtid. Serien drar igång i slutet av september/början av oktober. Mer info om seriespelet kommer längre fram.
Vi ses den 14:e september
AAT
16 maj, 12:42 3 kommentarer
Vi har nu kört två träningstillfällen på stor plan. Första tillfället mot KB Klamparhallen var nyttigt då de kommit lite längre än oss i sitt passningsspel. Vid andra tillfället så blandade vi lagen och spelade tillsammans med KB lördagar. Innan matcherna kör igång i höst ska vi försöka få in fler tillfällen att träna på stor plan. Det blir lite annorlunda spel på stor plan kontra de mindre planerna som vi hittills spelat på. Större planer ger mer utrymme för passningar och vi kommer succesivt under hösten få utvecklas och hitta ett spel som passar oss.
På torsdag är det stängt i Kristinebergsskolan och vi har ingen träning. Vi kommer köra sista träningen torsdagen den 25:e maj.
Tack för att ni hjälpt till med en lyckad säsong och tack till killarna som kämpar på.
På återseende i höst
AAT
17 apr, 18:38 0 kommentarer
Hej, här kommer info inför helgens event:
Lördag - matchdag med KB P13
När? St Erikshallen 12-15
Hur? Vi delar in P13 o 14 i två jämna lag för match 5-5 på stor plan. Vi har hyrt in ungdomsdomare.
Barnen får fika/godis och dricka. Bra om barnen har ätit lunch innan för full kraft till match på stor plan. Kom ihåg klubba, vattenflaska, skor, glasögon och gärna en röd tröja.
Söndag - KBs innebandyavslutning
När? St Erikshallen 12-17
Hur? Se inbjudan från klubben. Bra om barnen har ätit lunch innan för full kraft till match.
Någon/några av oss P14-ledare kommer vara på plats (ni ser vilka som anmält i inbjudan från klubben).
Kom ihåg klubba, vattenflaska, skor, glasögon och gärna en röd tröja.
Trevlig kväll
A A T
Tor 28/9
17:15-18:15 |
Innebandyträning P2014 Gul
Kristinebergsskolan |
Lör 30/9
13:00-14:00 |
Match mot Ekerö IK (A)
S:t Erikshallen |
Mån 2/10
17:00-18:00 |
Innebandyträning P2014 Gul
Rålambshovsskolan |
Tor 5/10
17:15-18:15 |
Innebandyträning P2014 Gul
Kristinebergsskolan |
Lör 7/10
10:00-11:00 |
Match mot Duvbo IK (A)
S:t Erikshallen |
Mån 9/10
17:00-18:00 |
Innebandyträning P2014 Gul
Rålambshovsskolan |
Tor 12/10
17:15-18:15 |
Innebandyträning P2014 Gul
Kristinebergsskolan |
Lör 14/10
13:00-14:00 |
Match mot Ängby IF
S:t Erikshallen |
Sön 15/10
11:30-12:30 |
Match mot Mariebergs SK
Vintervikshallen |
Mån 16/10
17:00-18:00 |
Innebandyträning P2014 Gul
Rålambshovsskolan |