Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Sommaraktiviteter Karlbergs BK
13 maj 2019
Nyheter från Karlbergs BK
Axelssons ny samarbetspartner!
15 feb
KB Sportlovscamp 2021
20 jan
Organiserad utomhusträning tillåten
15 jan
Medlemsbrev januari 2021
14 jan
TRÅKIGA NYHETER
10 feb, 11:47 3 kommentarer
Hej alla föräldrar,
Ni kanske undrar varför vi inte har kommit igång med våra träningar ännu och förutom det kalla vädret så har vi även lite större bekymmer.
Tyvärr är det så att Charlie (alltså våra tränares son och bonus-son) har valt att lägga av med fotbollen. Sånt händer ju och är inget konstigt i sig men med det sagt tappar vi våra två eminenta tränare.
Jag har talat med alla våra tränare samt lite andra föräldrar och för att få laget att fungera skulle vi behöva en rejäl tränarstab - vilket vi inte kommer kunna få ihop. Dessutom är vi idag för få spelare i laget för att kunna säkerställa fulla lag till vårens alla matcher i St Erikscupen. Vi har heller inga barn i kö att ta in.
Att sådant här händer är inte ovanligt även om det är tråkigt såklart då jag tycker att vi har haft en väldigt trevlig och bra stämning här samt riktigt bra träningar.
Jag har i samråd med kansliet därför hittat en lösning där de som vill fortsätta spela fotboll i Karlberg kommer erbjudas en plats i antingen P11 Gul eller P11 Grön där båda lagen är peppade och glada över att få ta emot nya spelare.
Jag kommer att skicka ut en kallelse idag där jag vill att ni som vill fortsätta spela fotboll i KB går in och tackar ja till kallelsen och sedan kommenterar i samma kallelse vilket lag ni helst vill börja spela i - Gul eller Grön.
Sedan kommer Viktor Gredin på kansliet se över detta och meddela vilket lag man hamnar i. Vilket lag man hamnar i blir i mån av plats.
Jag ska även i veckan se över ekonomin i lagkassan. Vi har anmält oss till en turnering i vår som jag ska se om vi kan få tillbaka pengarna på och sedan swishar jag självklart tillbaka de pengarna till var och en i så fall.
Väldigt ledsen över att behöva komma med tråkiga besked men det positiva är ju att alla som vill kommer att få fortsätta spela fotboll och vi kommer ju fortsätta att ses i samband med träningar osv.
Har ni några frågor kan ni alltid ringa till kansliet.
Ha en fin dag och tack för den här roliga tiden ihop i P11 Blå.
På återseende på fotbollsplanerna :)
Hälsningar,
Frida
FÖRSTA MATCHEN INBOKAD
26 jan, 14:33 3 kommentarer
Hej alla,
Nu har det precis gått ut en kallelse till vårens första match. Det är en träningsmatch mot FC Djursholm på deras hemmaplan i Djursholm. Då vi just nu är 11-12 spelare i vårat lag är det VÄLDIGT viktigt att ni alla går in och svarar på den kallelse som har skickats så snart som möjligt så att vi kan planera och se till att vi har ett fulltaligt lag (vi kör ju 9-manna denna säsong)
Kul att vara igång med lite match igen.
Och så hoppas vi att kylan och snön/isen ger med sig snart så att vi kan börja träna inför matchen också :)
Vänligen Frida
FOTBOLLSPLANERNA ÖPPNAR IGEN
20 jan, 13:38 1 kommentar
Hej,
Hoppas ni alla haft en fin julledighet.
Igår fick vi det glädjande beskedet att Karlberg får öppna upp för träningsaktiviteter igen med start nästa vecka.
Efter samtal med tränarna har vi kommit fram till att avvakta någon vecka till för att se hur vädret utvecklar sig innan vi drar igång. Vi har ju en lång och kul vår framför oss och känner att vi vill att temperaturen i alla fall ska hålla sig ovanför nollan innan vi drar igång igen.
Så snart vi känner att vi kan dra igång så kommer kallelser till träningarna ut, som alltså är på tisdagar och onsdagar under vintern. (se tidigare nyhet)
Då vädret, (som vi ju alla vet) kan skifta rejält så får vi helt enkelt ta allt lite vecka för vecka så håll koll här i appen med jämna mellanrum så att ni inte missar några kallelser.
Ha en fin fortsatt dag i vinterslasket ;)
Vänligen,
Frida
INFO - VINTERTRÄNINGAR
18 dec 2020 0 kommentarer
Hej alla,
Hoppas ni mår bra och har lite julledigt att se fram emot.
Vi har nu fått information från kansliet angående vinterträningarna och den ser ut såhär (observera att vi kör ons. istället för tors.)
TRÄNINGSTIDER
Tisdagar Kristinebergs BP 17:30-18:30
Onsdagar Stadshagens IP 2 17:00-18:00
Vi kommer dra igång samma vecka som skolorna börjar igen - dvs v.2.
Kallelser kommer när det närmar sig.
Kristinebergs BP snöröjs ej så vid kraftigt snöfall kan en sådan träning ställas in. Men det kommer vi meddela i så fall så räkna med att köra på hela vintern 2 ggr i veckan :)
Dessa dagar och tider gäller till och med månadsskiftet mars/april när vårtiderna börjar.
MÅLVAKTSTRÄNING
Utöver lagets ordinarie träningstider kommer spelarna att erbjudas målvaktsträning på Kristinebergs BP varje lördag kl 10.00-11.00. Under perioden 16:e januari-27:e mars kommer samtliga lag inom åldersgrupperna 2010 och 2011 att erbjudas detta pass. Spelarna kommer att delas in i lämpliga grupper på plats. Målvaktstränarna Leoni Lindblom, Alma Borgström Pinto Cerda och Otis Löwenhielm kommer att ansvara för träningen. Målvaktshandskar finns på plats för den som vill låna!
Är någon i vårat lag intresserade av att bli kallad till målvaktsträning så maila mig på frida.knape@gmail.com så snart som möjligt och senast den 6:e januari så skriver jag upp er på listan.
Och nu återstår bara för mig att önska er alla en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År så ses vi igen 2021!
Vänligen,
Frida
JULLEDIGHET & LÄMNA IN BOLLAR IMORGON
25 nov 2020 0 kommentarer
Hej alla!
Hoppas ni mår bra trots det rådande läget.
Vi är så glada att fotbollsträningarna har fått fortgå och hoppas att läget kommer stabiliseras så att vi kan börja ladda för massa roliga matcher och cuper under nästa år. Då drar vi ju också igång med 7-manna på riktigt vilket jag tror killarna kommer tycka är superkul.
Nu på torsdag (alltså imorgon) har vi vår sista träning innan vi går på julledighet. Samma gäller för alla lag i KB. I samband med skolstart i januari tar vi upp träningen igen men exakt hur den kommer se ut vet vi inte ännu utan inväntar besked från kansliet. Vi återkommer så snart vi hör något.
Under detta uppehåll ska klubben göra inventering av allt material och därför är det SUPERVIKTIGT att ni som kommer på träningen imorgon lämnar in eran boll. Kan man inte komma imorgon får man lämna in sin boll själv till KB och deras cafe på Stadshagen. Under november har de öppet under vardagar mellan klockan 16-19 och från och med 1:a december får man kontakta kansliet via mail så får man en kod till ett förråd på Stadshagen där man kan lämna bollen.
VIKTIGT att vi alla hjälps åt att lämna in våra bollar nu så att vi inte behöver betala för de som fattas. TACK!
Slutligen ville jag bara berätta lite om läget i laget. Vi har haft ett par killar som nu under hösten har bytt lag. De har alla under en längre tid stått i kö till andra lag där deras klasskompisar spelar och när en plats öppnats upp har de helt enkelt tagit den. Att det sker lite rotation i perioder är ju helt normalt och vi har redan en ny kille (som går i samma klass som några av pojkarna ) som är sugen på att börja spela med vårat lag. Kul!
Med det sagt kan ni tipsa barns kompisar om att de kan ställa sig i kö till P11Blå om de är sugna på att spela fotboll :)
Jag vill passa på att tacka mina eminenta lagledar-kollegor som är de som har gjort det stora jobbet denna höst!
I regn, mörker och blåst har de peppat våra killar och gett dem roliga, lärorika träningar.
Så TACK Micke, Rikard och Jens för erat engagemang.
Ha nu en fin onsdagkväll så ses vi imorgon! Och GLÖM för guds skulle inte BOLLARNA ;)
Hälsningar,
Frida
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade |