Dela nyhet
Karlbergs BK - Stureby 2-4
19 jun 2022 0 kommentarer

På lördagen tog vi emot Stureby på Stadshagens IP. Sista matchen innan serien vänder. Vi gick in med gott mod efter senaste matchen och allt skulle börja hur bra som helst.
Efter en kvart tar KB ledningen när Amanda Halvarsson arbetar fram bollen till Emma Lareman som likt målet från Boren matchen sköts in från en position utanför straffområdet. Emma har verkligen fått till ett fint svepande skott på sistone och vi ser fram emot fler under året. Några minuter senare driver Olga Langenskiöld upp bollen på vänsterkanten, och hon lyckas driva hela vägen in i straffområdet för att avsluta och vilket avslut det blev, ett fint lyft över målvakten i bortre krysset.
Efter detta vaknade Stureby upp och började skapa lägen, utan att få in bollen. Ida Swallander var bra med på några farliga situationer. KB går in i paus med en 2-0 ledning med en varning. I omklädningsrummet pratades det om att i prestationen fanns det mer att önska men att vi hade en ledning och den skulle vi bygga vidare på.
Men andra halvlek var oförklarligt mörk från start. Det tog 6 minuter och sedan var det kvitterat. Efter en felpass från backlinjen bröt Stureby och kunde spela bollen bakom snabbt och fri mot målvakt petas reduceringen in. Sedan agerar många tafatt på ett offensivt inkast. Tre olika spelare misslyckas att få bort bollen och till slut rullar anfallaren in bollen i tomt mål, det var lika udda som det var beskrivet.
Efter en period där båda lagen har några halvlägen så är det Stureby som avslutar absolut starkast. På en frispark från långt avstånd kommer en Stureby spelare före utrusande Ida i målet och kunde nicka in i tomt mål. Och i slutet hänger en Stureby spelare ett skott i krysset över en utsträckt Ida.
En enorm besvikelse över att tappa ledning till en tuff förlust. En besvikelse över prestationen som var huvudfokus innan match. En besvikelse över att ha missat en god möjlighet att ta 3 poäng. Både spelare och ledare talar om en oförståelse hur det kunde bli som det blev.
Men vi avslutar vårsäsongen på en 6e plats i tabellen, den sköra kvalplatsen. Det kommer en djupare summering av våren i ett annat inlägg men lång historia kort så har det varit många utmanande förutsättningar under våren och många hårda läxor att lära av som nykomlingar i division 1. Positionen i tabellen ska vi vara nöjda över med allt sammantaget men det finns stor utvecklingspotential till höstsäsongen och vi siktar framåt och uppåt.
Vi har en sista match att spela innan uppehållet och det är redan på onsdag borta mot serieledarna Tyresö.
Kommentarer