Dela nyhet
Victoria Cup: Lidingö v KB 1-5
29 mar 2022 0 kommentarer
.jpg?0)
Vi åkte ut på Lidingö till Breviks IP för att möta seriekollegan Lidingö i åttondelsfinalen i Victoria Cup.
Spelet var mestadels på Lidingös planhalva genom KBs energiska höga press och förmåga att vinna tillbaka bollen både i andra och tredjevåg högt upp i plan, både i första som andra halvlek. Lidingö hotar genom kvicka kontringar när KBs press inte lyckas. Känslan är att KB är det fysiskt starkare laget och det ger utslag i duellerna och inte minst på fasta situationer.
Betydande händelser:
1a halvlek:
Chans för KB: Lilja Björk vänder upp en back i straffområdet på Olgas nedbröstning men en back nickar bort avslutet som sista spelare.
Chans: Lidingö slår ett inlägg från högerkanten som går perfekt till en lagkamrat i straffområdet men skottet går rakt på Ida.
Mål för KB: Emma Lareman slår hörnan som Karin når först på. Karin nickar ner bollen till Amanda Halvarsson som sätter dit 1-0.
Chans: Lidingö har en gyllene chans att kvittera när bollen studsar fram och tillbaka mellan KBs försvarare. Lidingö får bollen helt fri framför Ida till slut men får se avslutet segla över målet.
Mål för KB: Emma slår hörnan som återigen når ytan där Karin Norell Bergendahl befinner sig. Karin stressar en Lidingöspelare att peta bollen rakt ut till Olga Langenskiöld som skjuter in 2-0 mitt i straffområdet.
Mål: Lidingö etablerar spel på vänsterkanten och tar sig in i straffområdet där det blir en duell med Lina. Sedan kliver Karin in i situationen och fäller spelaren. Korrekt dömd straff. Straffen är Ida Swallander på men lyckas inte styra ut den.
Chans för KB: Amanda har en halvchans att utöka precis på slutet när hon möter ett inspel från höger men avslutet gick utanför stolpen, en bit ifrån.
2a halvlek:
Mål för KB: KB pressar högt och Michaela Karlsson stressar Lidingös mittfältare till en dålig hemåtpass som Olga snappar upp och placerar in för 3-1.
Chans för KB. Amanda triangelpassar snyggt via Amelia Unge till Olga som inte får till avslutet i ett helt fritt läge i Straffområdet.
Mål för KB: En av få hörnor som Emma satte på förstastolpen föll perfekt till Olga som markerade målvakten. En enkel men fin nick av Olga blev 4-1 till KB.
Chans. Lidingös högerytter dribblar på kanten och lyckas ta sig till kortsidan för inspel till en fristående lagkamrat men hon får se sitt skott gå över ribban.
Mål för KB: Sara Ringh vinner bollen på vänsterkanten, driver inåt och avlossar ett fint skott vid krysset av straffområdet rakt upp i krysset av målet. Supersnyggt men hon såg själv förvånad ut.
Summering:
Resultatet blir en 5-1 vinst och vi går vidare till kvartsfinal mot antingen Boo FF eller Sollentuna FK. KB hade svårt att skapa klara målchanser från egen speluppbyggnad men var exemplariska att skapa möjligheter från hög press, återerövring och fasta situationer.
Matchens lirare: Karin Norell Bergendahl
En nyckelfigur i vår förmåga att behålla ett offensivt tryck på Lidingös planhalva. Karin klev upp från sin mittbacksposition gång på gång och vann så när på 100% av sina dueller i de situationerna.
Kommentarer